.woocommerce-product-gallery{ opacity: 1 !important; }Java, AI, AR i VR? – jak to się łączy - Fundacja CODE:ME
0

Fundacja CODE:ME · 15 lipiec 2024

Java, AI, AR i VR? – jak to się łączy

Czy warto uczyć się Javy w 2024 roku? Naszym zdaniem, zdecydowanie tak! Java pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania, coraz częściej łączonym z technologiami AI, AR i VR. Dowiedz się, jak Java, sztuczna inteligencja oraz rozszerzona i wirtualna rzeczywistość wspólnie kreują przyszłość technologii.

Background image shapeJava, AI, AR i VR? – jak to się łączy

Czy warto uczyć się języka programowania Java w 2024 roku i jak to ma się do trendu AI? 

Naszym zdaniem, zdecydowanie - TAK. Od początków istnienia fundacji CODE:ME (czyli już dobre 8 lat), Java pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania. Coraz częściej jest też łączona z technologiami generatywnej sztucznej inteligencji oraz AR/VR (rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości). Mimo że to połączenie jest dość nowe, ciekawie kształtuje trendy technologiczne przez cały 2024 rok, z naszymi oczyma zwróconymi w kierunku roku 2025.

Dlaczego akurat Java?

Cóż, zdolność Javy do obsługi backendu aplikacji tzn. zaplecza technicznego każdego rodzaju—od dużych zbiorów danych, przez ML (uczenie maszynowe), AI (sztuczną inteligencję), po aplikacje AR i VR (rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość) czyni ją niezbędnym elementem układanki w obecnej tech-(r)ewolucji.

Narzędzia i interakcje

Jesteśmy świadkami znaczących postępów jakie czyni generatywna AI w środowiskach programistycznych i deweloperskich. Chociaż początkowo podejście często było sceptyczne to obecnie możemy z niemal pewnością powiedzieć: "To się nie zmieni”.  Mamy dwa wyjścia. Możemy ten trend obserwować i iść z prądem lub zostać w tyle.

AI to kolejne narzędzie, którego programiści używają na co dzień. ChatGPT, Gemini, Copilot i inne… postęp jest nieunikniony. Transformuje sposób w jaki aplikacje wchodzą w interakcje z ich twórcami i użytkownikami, czyniąc te interakcje inteligentniejszymi i bardziej responsywnymi. O ile użytkownicy do niedawna byli głównie naukowcami, osobami mocno technicznymi, coraz to nowsze boty ułatwiają komunikację ze sztuczną inteligencją i wchodzi do powszechnego użytku. 

AR i VR rozszerzają wpływ

W tym samym czasie (choć wolniej) rośnie zastosowanie AR i VR. Od kilku lat te dwie technologie są mocno związane z gamingiem czy szerzej rozumianą rozrywką, chociaż wychodzą zdecydowanie poza oba te obszary. Wkraczają w nowe dziedziny takie jak immersyjna edukacja i opieka zdrowotna. 


Czy wkrótce AI i AR/VR będą oferować doświadczenia, których wcześniej nie było możliwe nam doznać? Mam nadzieję, że tak. Te dwie technologie - sztuczna inteligencja i rozszerzona/wirtualna rzeczywistość - są bardziej ze sobą powiązane, niż może się wydawać. Jeśli interesują cię tematy związane z AI i VR, mogę polecić kilka firm, które warto obserwować w 2024 roku. Z pewnością warte uwagi są medyczne platformy jak Osso VR czy Surgical Theater, gdzie chirurdzy znajdują precyzyjne narzędzia do zaawansowanych zabiegów, są godne uwagi. DeepVR zaspokaja potrzeby psychologów tworząc terapię VR. Oczywiście, najbardziej znany jest Oculus. Chociaż Oculus to przede wszystkim firma zajmująca się produkcją sprzętu VR a Facebook (ich właściciel) rozwija także AI, które może być wykorzystywane w różnych aspektach VR, takich jak interakcje społeczne. 

Podsumowując: Java, sztuczna inteligencja i AR/VR nie tylko współistnieją ale wzajemnie konwergują. W niedługim czasie będą uczestniczyć w tworzeniu sceny dla kolejnej fali innowacji technologicznych. Czy uczyć się programować w Javie czy też nie? Według nas warto, bo Java należy do umiejętności, które nadal będą wymagane przez przyszły rynek pracy.

[CTA kurs JAVA]

Powrót