.woocommerce-product-gallery{ opacity: 1 !important; }Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych - wsparcie dla Twojej firmy
0

Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych

(European Digital Innovation Hubs, EDIH)

Transformacja cyfrowa to obecnie powszechnie obserwowany trend. Ale czym dokładnie są Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (z ang. European Digital Innovation Hubs)?

European Digital Innovation Hubs Network (@edih_net) / X

Background image shape

Czym jest EDIH?

EDIH są ośrodkami wsparcia przedsiębiorców, w tym małych i średnich przedsiębiorstw w wyzwaniach cyfrowych i pozwalają na zwiększenie konkurencyjności firm przez świadczenie specjalistycznych usług.

Status ten otrzymało 136 europejskich konsorcjów, w tym 11 z Polski.

Characteristics and regional coverage of the EDIH Network

EDIH pełni kilka kluczowych funkcji:

 1. Doradcza: Oferuje wsparcie w zakresie modeli biznesowych, procesów produkcyjnych i digitalizacji przedsiębiorstw.
 2. Konsultacyjna: Może tworzyć ekspertyzy oraz przeprowadzać audyty dla firm.
 3. Technologiczna: Zapewnia wsparcie w dziedzinie rozwiązań technologicznych i implementacji innowacji w przedsiębiorstwach.
 4. Edukacyjna i szkoleniowa: Oferuje szkolenia dla pracowników firm dotyczące innowacji, automatyzacji, robotyzacji i łańcuchów wartości.
 5. Kreowanie wydarzeń biznesowych: Organizuje konferencje i spotkania networkingowe.
 6. Budowanie płaszczyzny współpracy międzysektorowej: Zachęca do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy.

EDIH kieruje swoją ofertę głównie do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oferując nawet do 100% finansowania powyższych usług.

Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych - usługi

Jednym z wybranych Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych jest polskie konsorcjum Pomeranian Digital Innovation Hub / Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych (PHIC), koordynowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W ramach PDIH (Pomeranian Digital Innovation Hub), specjalizacje oferowanych usług obejmują obszary:

 • Przemysł 4.0,
 • IoT,
 • sztuczna inteligencja/maszynowe uczenie się,
 • robotyzacja,
 • rzeczywistość wirtualna/rozszerzona
 • cyberbezpieczeństwo,

PDIH dostarcza wszechstronne i specjalistyczne usługi z zakresu transformacji cyfrowej dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Hub działa na bazie najnowszej wiedzy, doświadczenia i nowoczesnych technologii, wspierając MŚP w testowaniu i wdrażaniu innowacji cyfrowych.

Background image shape

Jakie usługi oferuje CODE:ME

Usługi PDIH obejmują modyfikacje istniejących procesów, wdrażanie nowych rozwiązań oraz edukację w zakresie cyfrowych transformacji. 31 Partnerów Pomorskiego Hubu świadczyć będzie kompleksowe usługi, obejmujące wszystkie etapy transformacji, od analizy po testowanie i demonstrację nowych rozwiązań.

Ponadto, PDIH pełni rolę centrum wiedzy w dziedzinie technologii cyfrowych, organizując spotkania, konferencje i wydarzenia IT, takie jak hackathony. Działania te umożliwiają nawiązywanie relacji biznesowych i szeroką sieć kontaktów, wspierając trwałą współpracę poza strukturami PDIH.

W ramach Fundacji CODE:ME, oferujemy szereg usług, pozwalających na rozwój Twojej firmy. Szkolenia z cyberbezpieczeństwa, programowania i tworzenia nowoczesnych aplikacji, po automatyzację obecnych procesów biznesowych oraz IT. Ponadto, zorganizujemy dla Ciebie eventy oraz hackathony, które są nie tylko promocją marki, ale też pomagają znaleźć specjalistów oraz nieszablonowe rozwiązania.

Sprawdź, co możemy Tobie zaoferować!

Sprawdź, jakie usługi oferujemy - pobierz broszurę
Background image shape
Wsparciem Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych objętych zostanie około 560 MŚP, oferując im dostęp do różnorodnych usług cyfrowych.

Na obszarze całej Unii Europejskiej wybrano łącznie jedynie 136 ośrodków tego typu, którym nadano status Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hub - EDIH). Będą one pełniły kluczową funkcję regionalnych punktów kompleksowej obsługi (ang. one-stop-shop), w których firmy będą mogły znaleźć kompleksowy zestaw informacji i usług, w tym niezbędną infrastrukturę do prowadzenia pilotaży, umożliwiającą zaspokojenie ich potrzeb w zakresie cyfrowej i zielonej transformacji.

Proces pozyskania statusu EDIH został zainicjowany blisko 3 lata temu przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny przy współpracy z Politechniką Gdańską, która odpowiada za wsparcie merytoryczne w zakresie technologii cyfrowych oraz Klaster Interizon – jeden z Krajowych Klastrów Kluczowych - tworzący pomost i niezbędne synergie pomiędzy sferą nauki i biznesu. 

Pozyskanie statusu EDIH to około 14 mln zł przeznaczonych na wsparcie aktywnych firm w Polsce Północnej. Tak znaczne dofinansowanie procesu cyfryzacji połączone z istniejącą już siecią współpracy Klastra Interizon na Pomorzu z pewnością wytworzy nowe synergie zarówno pomiędzy polskimi firmami i instytucjami jak i naszymi partnerami zagranicznymi.

Konsorcjum Pomeranian Digital Innovation Hub (PDIH) obejmuje 31 podmiotów z 3 województw:

 • pomorskiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego.

Wśród nich znalazły się:

 • instytucje otoczenia biznesu,
 • parki naukowo-technologiczne,
 • firmy świadczące usługi z zakresu robotyzacji, przemysłu 4.0, digitalizacji,
 • instytucje naukowe i szkoleniowe,
 • podmioty zabezpieczające aspekty prawne wdrażanych technologii.

Projekt realizowany jest wspólnie z: Politechniką Gdańską, INTERIZON, Agencją Rozwoju Pomorza S.A., Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Pomorską Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., infoShare Academy Sp. z o.o., Fundacją CODE:ME, Stowarzyszeniem Robotyków SKALP, PIRXON S.A., P-SYSTEM Sp. z o.o., Integra AV Sp. z o.o., STESAR Sp. z o.o. Sp. k., ISS RFID Sp. z o.o., Inero Software Sp. z o.o., ITM Software House Sp. z o.o., , See My Model Sp. z o.o., 4Biznes.eu Szramowski Wojciech, Inventity Foundation, Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Kancelaria Radcy Prawnego Marta Dargas-Draganik, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Park Naukowo-Technologiczny w Ełku, Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość", Edukacyjne Centrum Doskonalenia, Instytut Przedsiębiorczości i Nowych Technologii Sp. z o.o., DBR77 Robotics Sp. z o.o.

Kto może skorzystać z dofinansowań w ramach EDIH?

Do skorzystania z programu zapraszamy Małe i Średnie przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, w tym szczególnie z województwa pomorskiego.

Oferta CODE:ME

 • Projektowanie nowoczesnych rozwiązań webowych i aplikacji - Frontend Development
 • Projektowanie wydajnych aplikacji -  Backend development
 • Rozwiązania wspierające Przemysł 4.0 - Chmura, Data Science, AI, Edge Computing
 • Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo danych
 • Automatyzacja procesów IT
 • Cyberbezpieczeństwo - bezpieczeństwo procesów biznesowych i aplikacji IT
 • Transformacja cyfrowa dla MŚP
 • Organizacja eventów IT

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

CEL FINANSOWANIA:

Zwiększanie konkurencyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw w procesie transformacji cyfrowej.

FORMA FINANSOWANIA:

Usługi udzielane w formie pomocy de minimis.

POZIOM FINANSOWANIA:

Do 100%.

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI PROJEKTU:

Usługi oferowane przez CODEME w ramach EDIH będą dostępne od kwietnia 2024 roku.

USŁUGI:

Szkolenia, doradztwo, wydarzenia IT, hackathony, cyfryzacja, robotyzacja.

Sprawdź naszą ofertę dla firm!
Masz pytania? Skontaktuj się!
Background image shape

Pytania i odpowiedzi

EDIH jak skorzystać

Liderem Pomeranian Digital Innovation Hub jest Gdański Park Naukowo- Technologiczny.

Jeżeli zdecydują się Państwo na udział przedsiębiorstwa w Projekcie, zostaną Państwo poproszeni o:

 1. zarejestrowanie się na stronie Lidera Projektu;

 2. wypełnieniu formularza uczestnictwa w Projekcie;

 3. podpisaniu umowy na przeprowadzenie diagnozy dojrzałości cyfrowej firmy.

Po wysłaniu zgłoszenia nastąpi przypisanie indywidualnego opiekuna, który będzie służył Państwu pomocą przez cały proces.

Opiekun ustali z Państwem termin i miejsce przeprowadzenia badania. Na jego podstawie zostaną wypracowane rekomendacje konkretnych usług.

Dofinansowanie EDIH dla firm

Zgodnie z modelem one-stop-shop wszystkie usługi będą dostępne w jednym miejscu - od audytów poziomu digitalizacji po szkolenia i wsparcie prawne. W ciągu 3 lat planuje się świadczenie ponad 1600 usług, z większością dostępnych nieodpłatnie dla firm MŚP i administracji publicznej. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna / Gdański Park Naukowo-Technologiczny będzie nadzorować proces, zapewniając kompleksową obsługę klienta, w tym kierowanie do Partnerów Konsorcjum i monitorowanie sytuacji. Projekt o wartości 3 mln EUR (połowę finansuje grant KE, drugą połowę źródła krajowe) będzie wspierać około 560 odbiorców w zakresie cyfrowej transformacji.

Jakie usługi oferuje EDIH

Specjalizacją pomorskiego EDIH są rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0, Robotyzacji, AI, VR/AR i Cyberbezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb branży morskiej. Zgodnie z założeniem modelu one-stop-shop wszystkie usługi będą dostępne w jednym miejscu - od audytów poziomu digitializacji oraz szkoleń, poprzez wdrożenia testowe, po wsparcie z zakresu poszukiwania finansowania i tworzenia odpowiednich rozwiązań prawnych. Łącznie planowanych jest wykonanie ponad 1500 usług w ciągu 3 lat, które z punktu widzenia firm sektora MŚP będą dostępne w większości nieodpłatnie.

Bezpłatne szkolenia EDIH dla przedsiębiorców

Usługi udzielane są zgodnie z pomocą de minimis.

Wsparcie cyfrowe dla MŚP przez EDIH

Centra Innowacji Cyfrowej pełnią istotną rolę w modernizacji polskiej gospodarki poprzez oferowanie wsparcia w zakresie cyfrowej transformacji. Ich usługi obejmują przygotowywanie planów transformacji, dostęp do specjalistycznej wiedzy, testowanie innowacyjnych rozwiązań oraz eksperymentowanie z najnowszymi technologiami. Dodatkowo, EDIH łączy przedsiębiorstwa z dostawcami innowacyjnych rozwiązań, wspierając rozwój biznesu i innowacyjności w kraju.

Konsultacje technologiczne EDIH dla biznesu

Europejskie Centra Innowacji Cyfrowej (EDIH) są kluczowym elementem w modernizacji polskiej gospodarki i biznesu oferując wsparcie w cyfrowej transformacji. Ich usługi obejmują opracowywanie planów transformacji, dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy, testowanie rozwiązań oraz eksperymentowanie z najnowszymi technologiami. Dodatkowo, EDIH łączą przedsiębiorstwa z dostawcami innowacyjnych rozwiązań, przyczyniając się do rozwoju i innowacyjności sektora biznesowego w kraju.

EDIH i transformacja cyfrowa firm

Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (EDIH) są częścią inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce działają one w ramach Polskiej Sieci Hubów Innowacji Cyfrowych, która jest koordynowana przez Fundację Przemysłu Przyszłości. Głównym celem EDIH jest wsparcie przedsiębiorców, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, w wyzwaniach cyfrowych, zwiększając ich konkurencyjność poprzez świadczenie specjalistycznych usług. EDIH współpracują w ramach sieci European Digital Innovation Hubs Network​

https://www.gov.pl/web/cyber-nccpl/europejskie-huby-innowacji-cyfrowych-european-digital-innovation-hub-edih

Finansowanie projektów cyfrowych przez EDIH

Korzystanie z usług EDIH uregulowane jest przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej. (Pomoc de minimis).

EDIH szkolenia dla małych firm

Usługi oferowane przez EDIH są finansowane przez Unię Europejską. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne i traktowane jako pomoc publiczna. Skorzystać z nich mogą podmioty zarówno z całej Polski oraz z terenów Unii Europejskiej.

Jak EDIH może pomóc mojej firmie?

Głównym celem EDIH jest wsparcie transformacji cyfrowej oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w osiągnięciu dojrzałości cyfrowej.

EDIH Korzyści

Usługi umożliwiają stworzenie planu transformacji cyfrowej, dostęp do specjalistycznej wiedzy, testowanie rozwiązań i eksperymentowanie z wykorzystaniem najnowszych technologii, mających potencjalnie kluczowe znaczenie dla wytwarzanych produktów, oferowanych usług, stosowanych procesów lub przyjętych modeli biznesowych. Ponadto zapewniają dostęp do kontaktów z firmami innowacyjnymi, ukierunkowują i ułatwiają dostęp do finansowania inwestycji w cyfrową transformację, świadczą pomoc w łączeniu użytkowników i dostawców innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w całym łańcuchu wartości.

Jak aplikować do dofinansowań programu EDIH

Liderem Pomeranian Digital Innovation Hub jest Gdański Park Naukowo- Technologiczny.

Aby przedsiębiorstwo mogło ubiegać się o pomoc w ramach projektu, proszone jest o

 1. zarejestrowanie się na stronie Lidera Projektu.

 2. wypełnienie znajdującego się na stronie formularza,

 3. podpisanie umowy na przeprowadzenie diagnozy dojrzałości cyfrowej firmy.

Po wysłaniu zgłoszenia nastąpi przypisanie indywidualnego opiekuna, który będzie służył Państwu pomocą przez cały proces.

Opiekun ustali z Państwem termin i miejsce przeprowadzenia badania. Na jego podstawie zostaną wypracowane rekomendacje konkretnych usług.

Wsparcie innowacji technologicznych EDIH

EDIH oferują pomoc w cyfrowej transformacji i wspierają rozwój polskiej gospodarki. Do usług należą tworzenie planów transformacji cyfrowej, dostęp do specjalistycznej wiedzy, testowanie rozwiązań, eksperymentowanie z najnowszymi technologiami, a także łączenie firm z dostawcami innowacyjnych rozwiązań.

EDIH i doradztwo biznesowe

 1. Organizacja i Współpraca: EDIH są częścią inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce działają w ramach Polskiej Sieci Hubów Innowacji Cyfrowych, koordynowanej przez Fundację Przemysłu Przyszłości. Współpracują one również w ramach sieci European Digital Innovation Hubs Network (źródło: Europejskie huby innowacji cyfrowych - Krajowe Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa - Portal Gov.pl).

 2. Cele: Głównym celem EDIH jest wsparcie transformacji cyfrowej oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w osiągnięciu dojrzałości cyfrowej .

 3. Usługi dla Przedsiębiorstw: EDIH oferują pomoc w cyfrowej transformacji i wspierają rozwój polskiej gospodarki. Do usług należą tworzenie planów transformacji cyfrowej, dostęp do specjalistycznej wiedzy, testowanie rozwiązań, eksperymentowanie z najnowszymi technologiami, a także łączenie firm z dostawcami innowacyjnych rozwiązań.

 4. Dostępność Usług: Usługi oferowane przez CODEME w ramach EDIH będą dostępne od [kwiecień 2024 roku].

 5. Bezpłatność Usług: Usługi oferowane przez EDIH są finansowane przez Unię Europejską. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne i traktowane jako pomoc publiczna. Skorzystać z nich mogą podmioty zarówno z całej Polski oraz z terenów Unii Europejskiej.

Masz pytania?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programu lub porozmawiać o organizacji szkolenia? Napisz lub zadzwoń do nas - porozmawiamy i doradzimy!
Skontaktuj się