.woocommerce-product-gallery{ opacity: 1 !important; }Kursy
0

Poziom:

Specjalizacje:

Technologie:

Nie wiesz co wybrać?

Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni kurs
Skontaktuj się z nami

Jak zacząć uczyć się programowania?

Rozpoczęcie nauki programowania bywa trudne, szczególnie, gdy nawet instrukcje wydają się trudne, a operowanie narzędziami, czymkolwiek by one nie były, jest wyczerpujące i toporne. Frustracja rośnie, pierwsze efekty są mierne, a niezrozumiane przy pierwszych próbach zasady odbijają się czkawką. 
Tak właśnie jest też z programowaniem, tym bardziej, jeśli nie masz za sobą technicznego (najlepiej informatycznego lub podobnego) wykształcenia, gdzie w ten czy inny sposób miałeś/aś okazję zapoznać się z choćby podstawowymi pojęciami związanymi z branżą IT. Na początku kursu trudno przebić się przez całkiem nowy język, którym operują sprawnie i bez zająknięcia doświadczeni programiści.
Poniżej zebraliśmy zestawienie różnych, popularnych technologii oraz przybliżymy jak wyglądają kursy online oraz nauka programowania od podstaw. Jeśli chcesz uczyć się programowania, a może nawet masz na oku juz jakiś podstawowy kurs programowania to jesteś w dobrym miejscu! Poniżej znajdziesz wszystko, co jest ważne dla początkującego, młodego programisty.
 

Nauka programowania to nie czarna magia, tylko dziedzina wiedzy, jak każda inna.

W dalszej części spróbujemy odpowiedzieć na dwa najczęściej zadawane przez początkujących programistów pytania: jak zacząć naukę i jaki język programowania wybrać. 
Na sam koniec pokażemy zestawienie kursów programowania od podstaw, które znajdziesz w naszej ofercie.
 

Jak zacząć kurs programowania online?

Podczas poszukiwań tego, co Cię interesuje, pamiętaj o jednym – świat IT to nie tylko programowanie sensu stricto. Ktoś te wszystkie aplikacje i systemy musi zaprojektować, i to nie tylko, żeby były ładne (grafik), ale i użyteczne (UX). Gdy sam produkt jest już stworzony lub jakaś jego zamknięta część, przydałby się ktoś, kto najzwyczajniej w świecie sprawdzi, czy to działa (testerzy manualni i automatyczni) i nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać.
 

By ułatwić Ci decyzję, podrzucamy kilka podstawowych pojęć IT, na które możesz się natknąć przeszukując Internet w kierunku kursów programowania online:

Front-end – wszystko to, co w aplikacji widzi użytkownik. Nie tylko rozłożenie ikon i przycisków, ale również “warstwa logiczna”, czyli np. sposoby pobierania danych od użytkownika i przekazywanie ich do back-endu. W nazwie front-end kryją się technologie takie jak: HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, React, Angular, Vue.js. Zobacz, co poznasz na naszym kursie online Front-end Developer + React.
Back-end – “zaplecze aplikacji”, czyli wszystko to, czego użytkownik nie widzi, a działa. Sposób przechowywania danych, operacje na serwerach i procesy odpowiedzialne za poprawne działanie aplikacji. Do technologii back-end zaliczają się: PHP, .Net, C#, Java, Python, Node.js. Zobacz czego nauczysz się na kursie online Python od podstaw oraz Java od podstaw.
Full Stack – front-end i back-end w jednym. Full Stack developer to osoba, która jest biegła zarówno w programowaniu aplikacji od strony front-endu, jak i back-endu. 
Mobile – potoczna nazwa technologii mobilnych, czyli działających na urządzeniach mobilnych/przenośnych, takich jak smartfony i tablety. Jeśli chcesz pisać kod na aplikacje mobilne, trzeba poznać takie technologie jak: Java, Kotlin, Swift, Objective-C, C# i platformy: Android, iOS, Windows Phone. Frameworki do tworzenia aplikacji mobilnych: React Native, Flutter, Ionic, Xamarin
UX designer – osoba odpowiedzialna za użyteczność aplikacji czy systemu, czyli, prościej rzecz ujmując, żeby tym, którzy będą używać danej aplikacji dobrze i wygodnie się z niej korzystało.
Tester – to osoba, która sprawdza, czy aplikacja/system działa poprawnie, wydajnie, wedle życzeń klienta, założeń projektu etc. Testy dzielą się na testy manualne, gdzie nie jest wymagana umiejętność programowania w żadnym języku, i testy automatyczne, wymagające znajomości konkretnych technologii do pisania skryptów. Narzędzia i technologie, które wykorzystują testerzy to przede wszystkim: Selenium, Appium, TestComplete, Katalon Studio, Robot Framework, Cucumber, JMeter. Środowiska testowe: np. BrowserStack, Sauce Labs, AWS Device Farm, Firebase Test Lab. Frameworki testowe: np. JUnit, TestNG, NUnit, Mocha, Narzędzia do zarządzania testami: np. TestRail, Zephyr, HP ALM, TestLink. Sprawdź program kursu online Testowanie od podstaw z egzaminem ISTQB.
 
 

Dla podpowiedzi, podrzucamy listę popularnych języków programowania oraz kierunków w branży IT:

HTML – przeważnie łączony z CSS. To podstawowe języki Internetu. Właśnie przy użyciu HTML i CSS najczęściej powstają proste strony internetowe i szkielety większych aplikacji. To dobry punkt wyjścia, jeśli myślisz o drodze front-end – z HTMLem ułożysz elementy na stronie, natomiast CSSem nadasz im pożądany wygląd.
JavaScript (nie mylić z Javą) – głównie język front-endowy, choć, dzięki NODE.JS, coraz szerzej wykorzystywany jest w back-endzie. Wszędzie tam, gdzie macie do czynienia z interaktywnymi aplikacjami webowymi (internetowymi), przyda się JavaScript. Sprawdź czego nauczysz się na kursie Front-end Developer z React.
Python – jeden z ulubionych języków akademickiej społeczności. Wykorzystywany zarówno w back-endzie, jak i front-endzie. Dobry wszędzie tam, gdzie zależy nam na sprawnym przetwarzaniu i analizowaniu danych. Jest również szeroko wykorzystywany do tworzenia aplikacji webowych i sieciowych. Jako język programowania, Python oferuje wiele bibliotek i narzędzi, które ułatwiają rozwój oprogramowania. Zobacz, czego nauczysz się na kursie Python od podstaw
PHP – język wykorzystywany po stronie serwera, a więc w back-endzie, służący do budowania serwisów internetowych. Obecnie mówi się, że staje się coraz mniej popularny, jednak w związku z jego szerokim zastosowaniem w przeszłości, jeszcze długo będzie należał do tych częściej używanych.
Java – jeden z najpopularniejszych (obok C#) i najwszechstronniej wykorzystywanych języków programowania. W Javie możemy tworzyć aplikacje zarówno serwerowe, desktopowe, jak i mobilne. Spotkacie ją nawet w swojej pralce czy mikrofalówce! Używany jest głównie przez duże korporacje. Należy do języków, które mają zarówno swoją stronę front-endową, jak i back-endową, jednak specjalizacja w tym przypadku nie przychodzi na początku nauki, a dopiero długo po jej rozpoczęciu. Myślisz o pracy, jako programista Java? Sprawdź co poznasz na kursie Java od podstaw.
C# – drugi obok Javy język, któremu zaufały duże korporacje. Podobnie jak Java, jest używany i we front-endzie, i w back-endzie. Rozwijany i używany we frameworku Microsoftu .NET służy do tworzenia aplikacji na platformę Windows, jak również gier komputerowych i aplikacji desktopowych.
Bezpieczeństwo, cybersecurity - Bezpieczeństwo aplikacji WWW, również nazywane bezpieczeństwem webaplikacji, jest kluczowym aspektem cyberbezpieczeństwa. Obejmuje praktyki, narzędzia i działania mające na celu ochronę aplikacji internetowych przed cyberprzestępczością i cyberatakami. W tym kontekście, cybereksperci odgrywają istotną rolę w identyfikowaniu zagrożeń i opracowywaniu środków ochronnych, aby zapewnić skuteczną ochronę aplikacji WWW przed cyberprzestępczością.
Data Science - Data science to interdyscyplinarna dziedzina, która koncentruje się na wykorzystaniu technik statystycznych, analizy danych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do ekstrakcji wiedzy i informacji z dużych zbiorów danych. Data scientist jest profesjonalistą zajmującym się eksploracją, analizą i interpretacją danych, wykorzystując różnorodne narzędzia i technologie, takie jak Python, do przetwarzania i modelowania danych. Analiza danych obejmuje proces zbierania, czyszczenia, przekształcania i wizualizacji danych w celu zrozumienia ich wzorców i wyciągnięcia wniosków. Dane mogą obejmować różne typy danych, takie jak liczby, tekst, obrazy czy dźwięki, które można analizować i interpretować w celu uzyskania nowej wiedzy. Data science, wraz z technologiami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, umożliwia automatyzację analizy danych i budowę modeli predykcyjnych, które wspierają podejmowanie decyzji i rozwijają inteligentne systemy.

Inne popularne, za to trudniejsze do nauki języki programowania, używane do zadań specjalnych:

C – powszechnie uważany za podstawowy język programowania – bardzo szybki, jednak stosunkowo trudny. Wykorzystywany m.in. przy tworzeniu systemów operacyjnych i wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość wykonywania.
C++ – język ten, łącząc prędkość C z obiektowością i samodzielnym zarządzaniem pamięcią, jest narzędziem do zadań specjalnych, takich jak silniki gier komputerowych czy skomplikowane aplikacje mobilne i desktopowe.
 

Jak wygląda nauka programowania w trybie online w CODE:ME?

Uczymy programowania od lat, od podstaw i na poziomie zaawansowanym. Organizujemy kursy programowania online w trybie zdalnym z ekspertami. Nauczysz się podstaw najpopularniejszych języków. Interesuje Cię udział w kursach zdalnych z najlepszymi trenerami? Zobacz jak wyglądaja nasze kursy od podstaw. Pomagamy stawiać pierwsze kroki w świecie IT, podnosić kompetencje w zespołach programistów i pokazujemy, między innymi dzięki prężnie działającej społeczności Hackerspace Trójmiasto, że branża IT i nowe technologie, są naprawdę ciekawe i niezwykle różnorodne.
Naucz się programowania, zdobądź nowy zawód, wejdź do branży IT i zostań programistą!