Fundacja CODE:ME · 21 września 2023

Tydzień Programisty, tak było w 2023!

Każdy początkujący programista stoi przed wyzwaniem: Jak rozwijać swoje umiejętności? Jak stać się ekspertem w tej dziedzinie? W odpowiedzi na te pytania, Fundacja CODE:ME co roku, w okolicy 256 dnia roku, organizuje wydarzenie „Tydzień Programisty”. To spotkania, które łączą specjalistów i świeżaków programowania, zarówno online, jak i na żywo.

W poprzedniej edycji, Tygodniu Programisty 2022, zgromadziliśmy społeczność entuzjastów IT, którzy razem zrobili pierwszy krok w przyszłość techniczną. Był to czas inspiracji, nowatorskich pomysłów i cennych kontaktów, co zaowocowało wieloma projektami i współpracami. Jeśli ciekawi Was jak wyglądała ubiegłoroczna edycja zajrzyjcie do wpisu 👉 Tydzień Programisty 2022.

Krok w przyszłość z Tygodniem Programisty!

W tym roku mamy przyjemność gościć w pięciu polskich miastach: rodzinnym gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu i Wrocławiu. Zainteresowanie jest ogromne, z rejestracją ponad 498 biletów. Szczególnie cieszy nas sukces nowej formuły – finałowej konferencji „Hello IT„, skierowanej głównie do kobiet, gdzie prawie 100 biletów rozeszło się w mgnieniu oka.

Spotkania, które inspirują i łączą

Uczestnicy i uczestniczki naszego wydarzenia podzieli wrażeniami po Tygodniu Programisty w formie ankiet. Czytanie ich to dla nas ogromne docenienie ciężkiej pracy. Zostaliśmy obsypani pozytywnymi opiniami na temat prezentacji i warsztatów, które przygotowaliśmy dla Was – za co serdecznie dziękujemy!

Jednym z najważniejszych punktów programu był panel dyskusyjny „Rola Kobiet w IT: Dlaczego Potrzebujemy Więcej Talentów?„. Było to spotkanie z udziałem wybitnych przedstawicielek branży IT:

  • Wielkie Modele Języka: Skąd się wzięły, co potrafią, a czego (jeszcze) nie? Hanna Sobocińska- Sentione
  • Czy praca SCRUM mastera jest łatwa? Glad you asked.- Monika Lipiec z GFP Poland
  • Jak cyberprzestępcy nas oszukują, czyli krajobraz cyberzagrożeń w 2023- Karina Zgliczyńska-Kacała – JIT Team
  • Alicja w krainie IT. Czy dogoniła królika? Statystyki rynku pracy nam powiedzą- Alicja Ciuńczyk – No Fluff Jobs
  • Agile – dziś i jutro – Marta Woźniak-Semeniuk – Scalac

pod przewodnictwem naszej Projekt Manager – Marty Dzięgielewskiej.

Na zakończenie dnia, w luźnej atmosferze przy pysznej pizzy, uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i nawiązać kontakty z przedstawicielami naszych firm partnerskich

Rozwój branży IT – dlaczego warto być częścią tej zmiany?

W fundacji CODE:ME od 8 lat zajmujemy edukacją w obszarze transformacji cyfrowej, temat branży IT to nasza specjalność. Przez ostatnie lata obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania pracą w roli programisty czy szerzej specjalistów IT. W Polsce sektor high-tech jest rozwojowy, pensje są konkurencyjne, a firmy aktywnie poszukują nowych talentów. Na rynek polski wchodzi coraz więcej firm o zagranicznym kapitale, a Polska jest rozpoznawana dzięki wysokiej jakości praktykom w rozwoju oprogramowania.

Nawet w obliczu globalnych wyzwań, jak ostatnia recesja i zawirowania rynkowe, branża IT pozostaje jednym z najbardziej stabilnych sektorów na rynku pracy.

Wielu z Was zastanawia się nad zmianą ścieżki kariery i zanurzeniem się w fascynujący świat kodowania. Choć entuzjazm jest kluczem, warto pamiętać, że to nie jest łatwa droga. Ale czy to powód, by się bać? Absolutnie nie! Warto jednak podchodzić do tego z otwartym umysłem i realistycznymi oczekiwaniami. Jako fundacja chcemy podkreślić, że choć nauka programowania jest dostępna dla każdego, nie zawsze jest odpowiednia dla wszystkich. Ważne jest, aby znaleźć swoją drogę i podążać za swoją pasją, bo świat technologii cyfrowych jest niesamowicie interesujący – a my chcemy Was zarażać swoją pasją.

Ideą Tygodnia Programisty jest dzielenie się wiedzą.

Chcemy być przewodnikiem dla tych, którzy szukają swojego miejsca w świecie technologii, pomóc wybrać najbardziej efektywną ścieżkę nauki. W obliczu mnogości ofert – od szkół, przez bootcampy, aż po webinary i kursy – wybór odpowiedniego sposobu nauki może być wyzwaniem. Owszem, rynek reaguje na rosnące zapotrzebowanie, ale niestety nie brakuje też obietnic błyskawicznej metamorfozy „od zera do bohatera” w ciągu 3 tygodni (mamy złą wiadomość – nie jest to możliwe). Kluczem jest znalezienie tej właściwej, indywidualnej ścieżki, która odpowiada naszym potrzebom i aspiracjom.

Wierzymy, że poprzez organizowane przez nas spotkania z ekspertami, doświadczonymi programistami i mentorami, pokażemy Wam, jak fascynująca i satysfakcjonująca może być kariera w IT. Zachęcamy do kontynuowania poszukiwań i nieustannego dążenia do doskonalenia się i determinacji, która jest mocnym fundamentem w każdym obszarze edukacji.