Fundacja CODE:ME · 15 czerwca 2023

Hack4change: Razem dla lepszej przyszłości

W CODE:ME przez cały rok, staramy się organizować dla Was merytoryczne wydarzenia, podczas których dzielimy się z Wami wiedzą z nowych technologii, wprowadzamy w świat IT i podpowiadamy, jak radzić sobie na rynku pracy.

Hack4change: Technologia, natura i człowiek razem dla lepszej przyszłości

W czerwcu odbyła się kolejna edycja, bardzo wyjątkowego eventu – Hack4change, który skupia się na łączeniu świata technologii, natury i człowieka w celu stworzenia lepszej przyszłości. Hackathon odbył się w  Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w dniach 02-04 czerwca 2023 roku.

Hack4change zgromadził 17 zespołów, gotowych podjąć wyzwanie i w 48 godzin stworzyć prototyp innowacyjnego projektu lub narzędzia. Tegorocznymi tematami były: człowiek i jego dobrostan, natura oraz technologia. W ciągu intensywnych 48 godzin uczestnicy stworzyli prototypy, które mają realny wpływ na nasze życie, środowisko i naszą planetę.

Warto podkreślić, że uczestników wspierało ponad 40 mentorów, reprezentujących różne dziedziny, od biznesu, przez technologię, aż po ekologię, edukację i naukę. Taka różnorodność ekspertów pozwoliła zespołom na korzystanie z różnych perspektyw i czerpanie z bogactwa wiedzy, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania.

Hackathon Hack4change to nie tylko 48 godzin intensywnej pracy. Zadbaliśmy dla Was o cały ekosystem wydarzenia, poprzez organizację 9 warsztatów m.in. z green technology, dobrostanu człowieka oraz sztucznej inteligencji oraz zajęcia z jogi! Ponadto, uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spływie kajakowym na rzece Reda połączonym ze sprzątaniem ziemi, podczas którego zbierano aż pół tony śmieci! Odbyła się również adopcja roślin, w ramach akcji Nie kupuj! Zaadoptuj! Te wszystkie działania, to doskonały przykład, jak wspólny cel może współgrać z ochroną środowiska i jednoczyć społeczność lokalną.

Podczas finału, jury wybrało najciekawsze projekty. Trzy pierwsze miejsca zajęły zespoły: EnergAIse, InBin oraz Wybrzeże Kości Ramowych. Ich projekty zaprezentowały innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów związanych z człowiekiem, naturą i technologią. Wyróżnienia także zostały przyznane zespołom, takim jak Żeton, CapDragons oraz King Bob z Hackerspace Trójmiasto za ich wyjątkowe pomysły.

Zwycięskie projekty:

Miejsce 1. EnergAIse

Celem EnergAIse jest redukcja konsumpcji energii elektrycznej oraz śladu węglowego poprzez zautomatyzowaną identyfikacje urządzeń energochłonnych przy użyciu AI.

Jest to aplikacja dla firm, których zadaniem jest liczyć zużycie energii oraz ślad węglowy, generować sugestie optymalizacyjne czy umożliwiać offsetowanie emisji CO2. Ułatwiamy firmom dostosowanie się do wytycznych unijnej dyrektywy CSRD i upraszczamy raportowanie ESG. Tylko 100 z największych firm na świecie wytwarza aż 71% globalnych emisji, pomożemy im = pomożemy planecie!

Miejsce 2. InBin

Projekt Leaf ma na celu integrowanie społeczności i prywatnych firm w celu oczyszczania miejsc zanieczyszczonych odpadkami. Działamy w obszarach, takich jak worki przy drogach, w lasach, opony i śmieci w rzekach. Posiadamy mobilną aplikację do zgłaszania informacji o miejscach zaśmieconych.

Zapraszamy firmy, które dbają o wizerunek i społeczną odpowiedzialność, do wsparcia naszych działań finansowo. Środki te będą przeznaczone na oczyszczanie ustalonych obszarów. Część z nich zostanie przeznaczona na firmę sprzątającą, część na działania promocyjne, a reszta zostanie zatrzymana jako zysk z którego oddamy kilka procent na inne organizacje NGO.

Dodatkowo, z każdej akcji oczyszczania przekazujemy procent środków na organizacje ekologiczne. Firmy-sponsorzy otrzymają raport i certyfikat potwierdzający ich uczestnictwo.

Celem projektu jest integrowanie społeczności z firmami dla oczyszczenia i ochrony środowiska. Dzięki zaangażowaniu lokalnych mieszkańców i firm, chcemy osiągnąć trwały wpływ na walce ze zanieczyszczeniem i promocji zrównoważonego rozwoju.

Miejsce 3. Wybrzeże kości RAMowych

Gra Tree City buduje zielone pojęcie o szczęśliwych miastach.

Nasze miasta potrzebują adaptacji – a nie planowania ich od zera – dlatego grę zaczynamy z szarego Smutnopolis.  Użytkownik najpierw wybiera polityka zaangażowanego lub niezaangażowanego środowiskowo, co wpływa na łatwość wprowadzania zmian w mieście. Zmieniając miasto widzisz bezpośrednie konsekwencje – ustaw park zamiast parkingu i zobacz jak przestrzeń się ochładza, ludzie uprawiają więcej sportu, a miasto jest przyjemniejsze. Już na wczesnym etapie budujemy intuicję urbanistyczną. Jednak życie, to nie gra, a my chcemy wywrzeć realny wpływ na rzeczywistość dlatego za dzienne kroki, przejazdy rowerem do pracy i udział w eko-inicjatywach zdobywamy bonusy i możemy kupić ulepszenia. Grę symulacyjno-edukacyjną można wykorzystywać na zajęciach w szkole i warsztatach grupowych.

Wyróżnienia:

CAPDRAGONS – Hashok

Jak często nie jesteście pewni, do którego pojemnika należy wyrzucić dany odpad? Zespół CapDragons reprezentujący Capgemini zaprezentował Hashok – śmietnik AI, który pomaga Wam poprawnie segregować śmieci. Nazwa powstała ze zbitki dwóch słów – angielskiego „hash” oraz śląskiego „hasiok” oznaczającego śmietnik.

Użytkownik po zeskanowaniu kodu QR może zrobić zdjęcie odpadu, a model AI rozpoznaje obiekt na zdjęciu i klasyfikuje go do odpowiedniej frakcji odpadów. Dodatkowo, czujniki zamontowane w śmietniku pozwolą potwierdzić, że użytkownik wyrzucił śmiecia do właściwego pojemnika i nagrodzić go za poprawne sortowanie, gamifikując całe doświadczenie! Chociaż sam śmietnik pozostaje na razie na etapie designu, nasz zespół w ciągu dwóch dni hackatonu zbudował działający Proof of Concept kluczowego modułu rozpoznawania śmieci.

Aplikacja została zbudowana przy użyciu Java/Spring, Eden AI do rozpoznawania obrazu, GPT-4 do klasyfikacji frakcji odpadu, oraz Koyeb i Amazon RDS do deploymentu w chmurze. Hashok został również wyposażony w funkcję komplementowania w przypadku wykrycia na zdjęciu osoby.

King Bob – System Opiekuńczy przestrzeni HS3

Nasz projekt to zintegrowany system Home Automation, monitorujący dobrostan roślin, zużycie energii, pozwala sterować termostatami i klimatyzacją, a to wszystko w celu bardziej optymalnego zarządzania energią i dobrostanem naszego małego ekosystemu.

System przeznaczyliśmy dla przestrzeni Hackerspace Trójmiasto (https://hs3.pl/). Jest to otwarta przestrzeń technologiczna – społeczność ludzi wspierających się w rozwoju oraz dzielących wiedzą w przyjaznej atmosferze.

Koordynacja opieki nad tak otwartą przestrzenią jest sporym wyzwaniem. Nie zawsze mamy na miejscu osoby doświadczone, a chcielibyśmy by HS3 było otwarte dla każdego. Pomysł na autonomiczny system opieki rozwinął się z potrzeby zadbania o King Boba – czyli roślinki zamieszkującej HS3.

Do monitorowania King Boba używamy sensora LILYGO T-Highgrow. System sprawdza temperaturę wokół roślinki, wilgotność i jakość gleby. W trakcie Hackathonu pracowaliśmy nad jego kalibracją i integracją z systemem Home Assistant. Równolegle, pracowaliśmy nad zintegrowaniem odczytów z termostatów monitorujących jakość powietrza, temperaturę i ciśnienie w HS3.

System ma być modułowy i przyjazny w konfiguracji. Chcemy ułatwić integrację urządzeń IoT różnych producentów. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie wykorzystywany nie tylko w HS3, lecz również w podobnych przestrzeniach wspólnych, a nawet prywatnych, domowych dżunglach.

Na koniec, zapraszam do wirtualnej wycieczki po spejsie. Oto model, który powstał w ramach Hackathonu: https://sketchfab.com/models/9605e30ae026438ab63e2a7bc60fb879/embed

Żeton

Aplikacja oparta na systemie żetonowym wykorzystująca grywalizację w terapii dzieci z zaburzeniami. Używając aplikacji dziecko zbiera punkty i zdobywa nagrody za pozytywne zachowania. Aplikacja pozwala na bieżąco kontrolować postępy dziecka. Mogą z niej korzystać jednocześnie rodzice, nauczyciele i terapeuci oraz wszystkie osoby zaangażowane w pomoc danemu dziecku. Narzędzie jest systemem wsparcia dzieci i ich rodzin. Szczególną grupą odbiorców są dzieci z Zespołem Aspergera.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich pasję, zaangażowanie i pomysłowość. Po raz kolejny udowodniliśmy światu, że w 48 godzin, jesteśmy w stanie zmienić świat! Przyszłość leży w rękach tych, którzy są gotowi połączyć technologię z troską o naszą planetę i dobrobyt człowieka. Hackathon Hack4change to doskonałe miejsce dla takich inicjatyw i jesteśmy przekonani, że wiele z tych projektów znajdzie zastosowanie i zmieni nasze społeczeństwo na lepsze.

Dziękujemy Kaminski Academy, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Pomorskiego oraz wszystkim naszym Mentorom i Partnerom. Bez Was nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu! Już teraz jesteśmy świadkami, jak technologia, natura i człowiek razem mogą tworzyć przyszłość, o której marzymy.

Do zobaczenia za rok!

#BetheChange →