0

Marcin Młyński · 28 listopad 2022

Zrób coś dobrego dla innych, robiąc coś dla siebie

Pomóż sobie i innym razem z CODE:ME! W ramach naszej przedświątecznej, jubileuszowej edycji CODE{sun}DAY uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności i wesprzeć ważną inicjatywę.

Background image shapeZrób coś dobrego dla innych, robiąc coś dla siebie

Czas na zmiany!

Kończy się listopad, na zewnątrz coraz szybciej robi się ciemno, a część z nas robi zapasy swojej ulubionej herbaty rozgrzewającej na zimne i długie wieczory. Z czasem siedząc w swoim ulubionym fotelu, czytając książkę, pisząc, a może nawet programując, gdy wokół unosi się aromatyczny zapach przypraw korzennych, zaczynamy odczuwać magię zbliżających się świąt. Zastanawiamy się jakie potrawy w  tym roku pojawią się na naszym wigilijnym stole, co kupimy bliskim pod choinkę, jak w tym roku spędzimy Sylwestra, czy babcia dzierga na drutach wełniane skarpety specjalnie dla nas.

Inną kwestią jest to, że  pod koniec roku często wspomina się o postanowieniach noworocznych. Większość z nas może nie posiada takiej listy z rzeczami do zrobienia w przyszłym, nowym, a może nawet lepszym roku, ale zdarza się, że faktycznie myślimy o tym, że może warto zmienić coś w swoim życiu. Wiadomo, że systematyczna praca nad sobą, swoimi umiejętnościami, słabościami, nastawieniem do życia powinna być obecna na co dzień, ale to właśnie zbliżający się wielkimi krokami grudzień sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad swoim postępowaniem, a także nad tym, czy robimy coś dla innych.

Jubileuszowa edycja CODE{sun}DAY

CODE{sun}DAY to niedzielne warsztaty skierowane do osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z branżą IT lub rozwinąć swoje umiejętności. Jest to cykliczne wydarzenie, w którym uczestniczyło już ponad 600 osób. Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych trenerów, a całość dopełnia pyszna pizza. Podczas jubileuszowej 20 edycji CODE{sun}DAY uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z dwóch warsztatów, w trakcie których każda z grup tworzyła wszystkim znanego Snake’a, ale w dwóch różnych językach programowania – Pythonie lub JavaScript.

Gdzie w tym wszystkim coś dla innych?

Zastanawiasz się pewnie czemu wspomniałam na początku o tym, że warto zastanowić się czy robimy coś dla innych, a później milczę? Najlepsze zostawiłam na koniec, jako wisienkę na torcie. Pewna bliska mi osoba powiedziała ostatnio, że wie, że warto pomagać przez cały rok, ale okres przedświąteczny to też czas, gdy stajemy się bardziej otwarci na pomaganie. Dlatego całkowity zysk z biletów na CODE{sun}DAY przeznaczony był na skarbonkę Alexa – w walce o jego lepsze jutro. Wierzymy, że wspólnymi siłami będziemy mogli wesprzeć zarówno osoby chcące wziąć udział w warsztatach i rozwinąć ich umiejętności związane z IT, ale także pomożemy Alexowi – co jest naszym nadrzędnym celem.

Alex – mały wojownik

Alex Jutrzenka urodził się z rzadką chorobą –  rdzeniowym zanikiem mięśni typu I (SMA1). Do akcji zainspirowała nas nasza trenerka Pythona w Poznaniu – Rita, która aktywnie działa w wielu obszarach. Na jej blogu mogliśmy przeczytać, że do niedawna dla dzieci takich jak Alex choroba ta  była wyrokiem śmierci, jednak dzisiaj wiadomo już, że lek na SMA istnieje. Jest nim terapia genowa dostępna dla dzieci poniżej 2 roku życia w Stanach. Problem istnieje jednak w cenie tej terapii, która wynosi 2.5 mln dolarów. W całej Polsce tworzyły się grupy, które organizowały warsztaty z programowania, których dochód przeznaczony był właśnie dla Alexa.

Działaj już teraz i nie czekaj na nowy rok!

Każdy dzień jest dobry, aby zrobić coś dla siebie i innych. Małe gesty sprawiają, że nasze życie i życie ludzi, z którymi przebywamy staje się przyjemniejsze, zbliżamy się do siebie i jesteśmy bardziej otwarci na świat.  Rozejrzyj się dookoła, uśmiechnij się do innych i działaj – to od ciebie zależy jak potoczy się reszta twojego dnia.

Prev arrow icon
Next arrow icon