0

Marta Dzięgielewska · 24 październik 2022

Pitagoras mówił, że „Liczby rządzą światem”.

Dzisiaj dodałby do tego również dane. To żadna tajemnica, że żyjemy w czasach, w których informacja jest jednym z największych zasobów. Jednym z głównych sposobów zarządzania informacją, są bazy danych i to właśnie w tym miejscu wkracza SQL – język zapytań.

Background image shapePitagoras mówił, że „Liczby rządzą światem”.
Za pomocą SQL można komunikować się z relacyjną bazą danych i zarządzać danymi, które się tam znajdują (modyfikować, usuwać i optymalizować).

Dzisiaj dodałby do tego również dane. SQL stał się zatem jedną z najpopularniejszych technologii, którą wybierają osoby wkraczające w  branżę IT. Zapytaliśmy naszego trenera - Przemka Wojtysiaka m.in. o to, czy SQL jest trudny w nauce i czy warto od tej właśnie technologii rozpocząć swoją przygodę z IT.

1. Przemek, co należy wcześniej wiedzieć, aby przyjść na kurs SQL?

Kurs prowadzę od absolutnych podstaw, dlatego podstawowa wiedza z zakresu obsługi komputera w  zupełności wystarczy. Jak w całym świecie IT, tak i tu na pewno przyda się choćby minimalna znajomość języka angielskiego (lub sprawne korzystanie z translatora). Jeśli dodatkowo masz jakieś doświadczenie w programowaniu, bądź może nawet z SQL, to będzie to tylko na plus.

2. Gdzie jeszcze (poza IT) można wykorzystać wiedzę z zakresu SQL?

SQL wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie pracujemy z relacyjnymi bazami danych (baza danych przechowująca powiązane ze sobą elementy danych). Nie trudno sobie wyobrazić, że praca z danymi dotyczy bardzo wielu dziedzin życia - sektor bankowy, e-commerce, finanse, HR to tylko kilka przykładów. Nie musisz być programistą, aby spotkać się z SQL - analitycy, inżynierowie, czy administratorzy IT na co dzień wykorzystują SQL, aby pracować na danych i w oparciu o te dane podejmować decyzje!

3. Czy SQL jest trudny w nauce?

SQL jest dość prosty, a sama składnia poleceń jest łatwa np. SELECT name, surname FROM student ORDER BY name;

Jak widzisz, nawet bez znajomości SQL pewnie podejrzewasz, co takie polecenie wyświetli ? Słowa kluczowe języka SQL są słowami języka angielskiego, przez co dla osób znających ten język są bardzo proste do zapamiętania.

4. Czy warto swoje przebranżowienie rozpocząć od nauki SQL?

SQL będzie świetnym uzupełnieniem obecnie posiadanej wiedzy. Niezależnie, czy pracujesz w branży IT, czy też nie, to będzie to bardzo dobra i jednocześnie niezwykle praktyczna pozycja w Twoim CV.

5. Szukając informacji w sieci można zobaczyć, że SQL widnieje pod wieloma postaciami np. T-SQL, PL/SQL, SQLlite czy PostgreSQL– czym one się różnią?

Podstawą jest "czysty" język SQL ustandaryzowany przez American National Standards Institute (ANSI), który wykorzystujemy w relacyjnych systemach zarządzania bazami danych (ang. Relational Database Management System, RDBMS) np. PostgreSQL, Oralce, czy SQLite. Ze względu na ograniczenia SQL (np. brak pętli, zmiennych), twórcy baz danych np. Oracle, czy Microsoft wprowadzili własne rozszerzenia tego języka i tak powstał np. PL/SQL (w bazach Oracle), czy też T-SQL (w bazach SQL Microsoft).

6. Czego nauczę się na Twoim kursie?

Przede wszystkim pracy z danymi - wyciąganie, filtrowanie, sortowanie, grupowanie, agregowanie to tylko niektóre z operacji, które będziemy ćwiczyć w najróżniejszych scenariuszowych na realnie przygotowanej bazie danych.

7. Czy znajomość SQL po tym kursie jest wystarczająca do zdobycia pracy przy analizach danych?

Ukończenie kursu daje solidne podstawy do pracy przy analizach danych. Podczas kursu poznasz wszystkie podstawowe konstrukcje umożliwiające Ci przygotowanie pierwszych raportów, które bazować będą na danych z relacyjnej bazy danych.

8. Co dalej po ukończeniu SQL? Jakie są dalsze kroki, czego należy się dalej uczyć?

Świat IT, to ciągła nauka, dlatego nawet po ukończeniu kursu warto ćwiczyć umiejętności, jakich nauczyliśmy się w bardziej skomplikowanych scenariuszach, trudniejszych przypadkach, czy innych strukturach danych. Z czasem można przejść na bardzie zaawansowany poziom i np. pisać procedury, funkcje, czy też optymalizować zapytania z wykorzystaniem indeksów.

Jeśli będziesz chciała dalej rozwijać się w kierunku programowania to warto spróbować rozszerzyć wiedzę o języki programowania typu JavaScript, albo Python.

Przemysław Wojtysiak

Trener, Senior busienss application administrator / Specjalista SQL

Absolwent Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej. Ostatnie lata związany z firmą Allegro, gdzie rozwija rozwiązania z zakresu Contact Center - infolinie, usługi typu chat, chatboty itp. Obecnie w głównej mierze skupiony wokół rozwiązań Microsoft SQL Server, jednak wcześniej przez lata wierny użytkownik PostgreSQL. W swojej karierze napisał pewnie już tysiące zapytań SELECT. Prywatnie pasjonat nowych technologii, egzotycznych podróży oraz krótkofalarstwa.

Background image shape
Prev arrow icon
Next arrow icon