.woocommerce-product-gallery{ opacity: 1 !important; }Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna! - Fundacja CODE:ME
0

Marta Dzięgielewska · 1 grudzień 2022

Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna!

Stało się! Po długim procesie nauki, ćwiczeń i ogromie włożonej w samorozwój pracy – jest! Twoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, na stanowisko w wymarzonej pracy z sektora IT!

Background image shapeTwoja pierwsza rozmowa kwalifikacyjna!

Co teraz?

Teraz spokój i dobre przygotowanie! Przecież od kilku miesięcy znasz i rozwijasz się w wybranej przez siebie technologii. Teraz należy uporządkować wiedzę techniczną i wiedzę ogólną!

Przede wszystkim, musisz mieć świadomość, że branża jest konkurencyjna i należy wysłać sporo CV, zanim otrzymasz zaproszenie, na swoją pierwszą rozmowę. Nie zniechęcaj się! Każde wysłane przez Ciebie CV, to kolejny krok do wejścia do branży. Staraj się zawsze przygotowywać do potencjalnej rozmowy, zgodnie z zakresem podanym w ogłoszeniu. To doskonałe ćwiczenie! Pamiętaj też, że samo chodzenie na rozmowy to doskonały trening. Im więcej ich przerobisz, tym mniej Cię zaskoczą.

Zatem, co może się pojawić na Twojej pierwszej rozmowie o pracę?

Pytania z technologii, na której stanowisko aplikujesz. Możesz otrzymać pytanie o błąd w kodzie, czy w jego fragmencie. Rekruter może poprosić o wykonanie prostego zadania, zatem warto przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia, które dotyczą konkretnego języka programowania. Możesz poćwiczyć rozwiązywanie różnych zadań programistycznych, na dostępnych w sieci platformach.

Mogą również pojawić się zadania z prośbą o opisanie poszczególnego etapu pracy podczas projektu. Warto znać kilka metodologii zarządzania projektami.

Technologia jest ważna – wiadomo, jednak w IT ważna jest umiejętność pracy w zespole. Rekruter będzie chciał się przekonać, czy radzisz sobie z pracą pod presją czasu, w jaki sposób organizujesz pracę własną oraz czy posiadasz tzw. umiejętności miękkie.

Jako przyszły junior, możesz też spotkać się z pytaniami, w jaki sposób zdobywasz nową wiedzę, jakie masz doświadczenie i dlaczego zmieniasz branżę. Podczas rozmowy należy udowodnić, że mimo braku doświadczenia komercyjnego – robisz wszystko w kierunku zdobycia nowego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. W tym miejscu wykorzystaj swoje portfolio!! Wskaż jakie kursy zostały przez Ciebie ukończone i jakie certyfikaty posiadasz.

Ciekawym zadaniem, z którym możesz się spotkać jest np. wyjaśnienie osobie nie mającej żadnej technicznej wiedzy, w jaki sposób działa dana aplikacja lub oprogramowanie. Tu należy wykazać się kreatywnością.

Background image shape

Bardzo popularne są też zadania „nie do rozwiązania”. Warto się na to przygotować i nie wpadać w panikę, jak takie zadanie padnie. Nie chodzi tu o rozwiązanie. Rekruter chce sprawdzić, w jaki sposób podchodzisz do zadanego problemu, jak usiłujesz go rozwiązać i czy masz na to kilka pomysłów. Możesz stawiać hipotezy – nie musisz ich obalać – tu liczy się Twoje podejście.

 

Pierwsza rozmowa w nowej branży to zdecydowanie wyzwanie! Pamiętaj, że dobre przygotowanie i spokój to Twój sprzymierzeńca!
Trzymamy kciuki!
Prev arrow icon
Next arrow icon
Powrót