0

Marcin Młyński · 27 sierpień 2022

Testowanie oprogramowania jako nowy zawód

Testowanie oprogramowania to w ostatnim czasie jeden z najpopularniejszych kierunków rozwoju zawodowego. Tylko jak zostać testerem/ką oprogramowania?

Background image shapeTestowanie oprogramowania jako nowy zawód

Nauka na własną rękę

Przyczyny poszukiwania innego zajęcia bywają różne. Czasem do zmiany ścieżki zawodowej zmusza nas sytuacja, czasem też sami chcemy czy potrzebujemy czegoś nowego. A że o IT teraz głośno i wielu próbuje swoich sił, dlaczego nie ty?Nauka nowego zawodu jest trudna. Nie inaczej jest z testowaniem oprogramowania – jakkolwiek mówi się, że jest to o wiele prostsze niż nauka programowania (przynajmniej na początku), jest to jednak kawał wiedzy do zdobycia.Testerem możesz zostać kończąc studia informatyczne, ucząc się z darmowych i płatnych materiałów dostępnych w sieci lub zapisując na specjalistyczny kurs.

Najczęściej jest za darmo, choć w sieci nie brakuje i treści płatnych – kursy online są szeroko dostępne i po polsku, i po angielsku. Tutoriali i materiałów jest multum, do tego przecież sylabus ISTQB jest dostępny całkowicie bezpłatnie. Z samodzielnym zdobywaniem wiedzy jednak nie jest łatwo. Jeśli znajdziemy już motywację do tego, żeby przez trudności przeć samemu do przodu, to często okazuje się, że natrafiamy na problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Utykamy w martwym punkcie i motywacja ucieka. A powszechny dostęp do informacji nie pomaga – w gąszczu wszystkiego, często nie da się znaleźć nic.

Studia

Studia dają szeroką wiedzę dookoła samego programowania i testowania. Od matematyki i fizyki, przez budowę komputera, aż po algorytmy i struktury danych. Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne do bycia testerem? Na pewno jest to bardzo przydatna wiedza, ale coraz więcej pracodawców przestaje na stopień naukowy zupełnie zwracać uwagę. Co więcej, pełne studia to ogromny koszt, tak czasowy, jak i finansowy.

Kursy specjalistyczne

Oczywiście jak każda z form ta też ma swoje wady. Jedną z nich jest koszt, z drugiej strony w porównaniu do pełnych studiów zaocznych wydaje się niewielki. Zaletą jest też to, że uczysz się dokładnie tego, czego będziesz potrzebować w pracy. Kurs przygotowany pod egzamin ISTQB dodatkowo wyjaśni ci wszystkie zawiłości sylabusa. Zaś obecność żywego człowieka – mentora – znacznie przyspiesza poznawanie nowych zagadnień i ułatwia pokonywanie trudności.

Z testowaniem i egzaminem ISTQB jest jak z prawem jazdy. Teorii jesteśmy w stanie nauczyć się sami, natomiast praktyki już nie, dlatego nasz kurs to tylko praktyczne ćwiczenia.

Marcin Młyński, CEO CODE:ME

A wniosek nasuwa się jeden..

Jeżeli uważasz, że ścieżka zawodowa testera to doskonały wybór – nie zwlekaj i podejmij w tym celu działania. To właśnie Twój nowy początek.

Prev arrow icon
Next arrow icon