.woocommerce-product-gallery{ opacity: 1 !important; }GameJam: czym jest i jak wziąć udział? - Fundacja CODE:ME
0

Małgorzata Łyczywek · 3 sierpień 2023

GameJam: czym jest i jak wziąć udział?

Game Jam to wydarzenia, podczas których twórcy gier tworzą grę inspirowaną określonym tematem w ograniczonym czasie. Game Jamy rozwijają kreatywność przez ograniczenia mają różne formy. Zazwyczaj stacjonarnie, chociaż coraz więcej z nich odbywa się całkowicie online.

Background image shapeGameJam: czym jest i jak wziąć udział?

Czym jest GameJam?

Większość Game Jam'ów trwa bardzo krótko, 24- lub 48 godzin (jak nasz Hackerspace GameJam), ale są także wyjątki, takie jak "PolskiGamedev.pl: GameJam", który trwał przez cały tydzień, czy "The Core Games Student Hackathon 2020", który trwał trzy tygodnie i uczestniczyli w nim studenci z całego świata. Niektóre gamejamy odbywają się dla chwały i sławy jak np. Blizzard and Gale - Global Game Jam, a inne dla nagród, a znaczna część dla społeczności i po prostu świetnej zabawy. Wszystkie jednak mają wspólny cel - szybkie tworzenie gier.

Jak to się zaczęło? 

W roku 2002 Chris Hecker i Sean Barrett postanowili połączyć siły, aby zapoczątkować coś, co rozpoczęło erę Game Jamów. Zaprosiło do biura grupę developerów, by stworzyć jakiś mały poboczny projekt. Tak 15 marca odbył się  "0th Indie Game Jam". Na początku zarezerwowane było tylko dla zaproszonych znanych projektantów gier i programistów. Ich misją było stworzenie gry, na specjalnie dostosowanym silniku, w zaledwie cztery dni. Wydawało się to niemożliwe, ale właśnie wtedy narodziła się formuła tego, czym będą Game Jam - wyzwaniem pokonującym niemożliwe!

Niecały miesiąc później, społeczność gamedevu dała o sobie znać, zakładając forum o oryginalnej nazwie "Ludum Dare" (co po łacinie znaczy "Daj Grę"). To właśnie tam narodziła się idea “game jam” opartych na tematach, a nie na ograniczeniach technologicznych. I o, rany, ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Ludum Dare przekształciło się w kreatywną ucztę dla twórców gier, a wspólnota nadal bawi się i rywalizuje w tych nietuzinkowych wydarzeniach przez kolejne dwie dekady!

Później do grona gry jamowych ikon dołączyły dwie ważne coroczne imprezy: Nordic Game Jam w 2006 roku oraz Global Game Jam w 2009 roku odbywający się obecnie co roku. Od tego czasu game jamy przyciągają twórców gier z całego świata (profesjonalistów i amatorów), którzy wspólnie, w krótkim czasie, rozwijają swoje projekty,  manifestują swoją kreatywność i ogromną wyobraźnię.

Dlaczego warto wziąć udział w GameJam'ie?

Rozwój umiejętności prototypowania

Czas nakłada presję dostarczenia jakiegoś proof of concept. GameJam wymaga podjęcia decyzji co jest ważne a co nie, co zaimplementować a co pominąć. To szlifowanie umiejętności prototypowania i działania pod presją czasu. Garść prototypów na koniec stanowi wersję demonstracyjną projektu.

Rozwój kreatywność przez ograniczenia

Czy to nas ogranicza, może wpędzić nas w wir twórczego szaleństwa? Historia ludzkości pokazuje, że tak. GameJam wprost zachęca do działania w ramach ograniczeń - ograniczona tematyka, ograniczony czas. Zamiast wymyślać “cokolwiek” musisz działać w obrębie cudzego pomysłu na dany GameJam, ale to ograniczenie bywa najbardziej inspirujące.

Laboratorium eksperymentów

GameJam to idealny moment, aby chwycić po ten projekt, co już dawno chodził Ci po głowie ale nie było czasu go zrealizować.

Networking

Game development to gałąź, gdzie trudno się wybić - znane studia są znane i może się wydawać, że nie ma dużego pola manewru, ale mała społeczność to też wielka zaleta. Spotkasz tu entuzjastów, pasjonatów i doświadczonych profesjonalistów - idealną okazję, aby zbudować relacje z innymi twórcami gier. Podczas jamu możesz nie tylko wymieniać się pomysłami, ale także znaleźć nowych współpracowników na przyszłe projekty. Do tego jest spora szansa, że na kolejnym Game Jam’ie zobaczysz te same znajome twarze. Kto wie, może Twoja wielka gra powstanie właśnie dzięki współpracy w czasie Game Jamu?

Portfolio 

Marzysz o karierze w branży gier? GameJam może być Twoim magicznym biletem do świata gamedevu! Udział w jamie pozwala na szybkie i efektowne wypełnienie Twojego portfolio ciekawymi projektami. To wspaniała wizytówka dla przyszłych pracodawców i klientów, która pokazuje Twoją zdolność do szybkiego i kreatywnego tworzenia gier.

Background image shape

Jak znaleźć GameJam?

W Polsce scena Game Jamowa jeszcze raczkuje i bardzo się zmienia, ale zajrzyjcie tutaj:

  1. PolskiGamedev.pl: GameJam - To jeden z największych i najbardziej znanych GameJamów w Polsce. Odbywa się regularnie i gromadzi zarówno doświaczonych profesjonalistów, jak i początkujących twórców gier.
  2. Pixel Heaven: Pixel Crunch Game Jam - organizowany w ramach festiwalu Pixel Heaven, ten GameJam przyciąga twórców gier z różnych zakątków Polski zajaranych grami i tematyką retro. 
  3. HackYeah Game Jam - Największy stacjonarny hackaton w Europie odbywający się w Warszawie nie mógłby się odbyć bez towarzyszącego również Game Jam’u!
  4. KrakJam - GameJam odbywający się w Krakowie, który jest częścią Global Game Jam. “KrakJam wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozorom – nie jest takie proste).”

Game Jamy międzynarodowe

Znacznie łatwiej jest w kwestii międzynarodowej:

GameJam kalendarz

 

  1. Global Game Jam: Oczywista pozycja na liście jako, że to największe na świecie wydarzenie game jam, które odbywa się na początku każdego roku. To międzynarodowa inicjatywa, do której dołączają setki lokalnych wydarzeń na całym świecie. Lokalna edycja jest dobrym miejscem na start.
  2. Itch.io: Na platformie Itch.io znajdziesz dziesiątki game jamów odbywających się online. Ich interaktywny Jam Calendar to idealne narzędzie do szybkiego przeglądania setek dostępnych jamów.
  3. Unity Play: Platforma Unity Play organizuje różnorodne wydarzenia zwane Showcases, w których prezentowane są gry i projekty stworzone w Unity. Często zawierają one nagrody rzeczowe i finansowe działając na zasadach gamejamu.
  4. Ludum Dare: To bardzo popularne i długo działające wydarzenie online. Ludum Dare organizuje konkursy co trzy miesiące, trwające 72 godziny. Społeczność zgłasza propozycje tematów, a następnie głosuje, aby wybrać temat dla każdego konkursu.

Sprawdź, kiedy odbywa się najbliższy organizowany przez nas GameJam:

 

HackJam - Hackerspace Trójmiasto Game Jam

Powrót